Türkiye'deki araştırma üniversiteleri Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezinde düzenlenen "2017-2018 Akademik Yılı Açılış Töreni’ne katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamalarda bulundu
Türkiye'deki araştırma üniversiteleri
İletişim 0536 580 37 57 / Mobil Görünüm
Sosyal İletişim Kanallarımız Neşe Sk. Cevizli, 34846 Maltepe/İstanbul +90 212 212 35 17 Maltepe Patent Logo

Türkiye'deki araştırma üniversiteleri

Türkiye'deki araştırma üniversiteleri Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezinde düzenlenen "2017-2018 Akademik Yılı Açılış Töreni’ne katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamalarda bulundu
,  Ana Kategori : Blog,  Kategori :  Maltepe Haberleri  Tarih :  22.11.2018       Google Plus      
Neşe Sk. Cevizli, 34846 Maltepe/İstanbul +90 212 212 35 17 Maltepe Patent

Maltepe Patent Logo

Türkiye'deki araştırma üniversiteleri


ARAŞTIRMA ÜNİVERSİTESİ NEDİR?

Araştırma Üniversitesi, ulusal düzeyde kapsamlı kurumlardır ve Araştırma Üniversiteleri'nde evrensel bilime ve teknolojiye en çok katkı sağlayan çoklu akademik ve toplumsal kurumlardır.

Etkin araştırmaların yapıldığı araştırma üniversiteleri aynı zamanda bilgi toplumunun merkezi niteliğindedir. Bulunduğu ülkeye ekonomik anlamda ciddi katkı sağlayan araştırma üniversitelerinde insanların hayat kalitesine doğrudan pozitif yönde etki eden buluşlar yapılır. Buluşlar sayesinde de yeni şirketler ve yeni işkolları doğar.

Araştırma Üniversiteleri, seçkin öğretim üyelerinden oluşmaktadır ve ileri araştırma altyapısına sahiptir. Yeterli düzeyde finansal kaynağın ve zengin fonlamanın bulunduğu bu üniversitelerinde global düzeyde kütüphaneler yer almakta ve oldukça geniş fiziksel olanaklar sunulmaktadır.

Araştırma Üniversitesi olmanın temel koşulları arasında öğrenci kabul süreçleri, akademik personellerin kalitesi, akademik yükseltme kriterleri ve mezuniyet kriterleri önde gelmektedir. Araştırma Üniversiteleri, akademik üstünlüğü ve mükemmeliyetçiliği esas almaktadır. Akademik özgürlüğü merkezinde temel unsur olarak tutan Araştırma Üniversiteleri, yönetişim kavramı ile yönetilmektedir.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: "10 ARAŞTIRMA ÜNİVERSİTESİ BELİRLEDİK"

2017-2018 Yükseköğretim Akademik Yılı Açılış Töreni'nde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi, Erciyes Üniverstiesi, Gazi Üniversitesi, Gebze Teknik Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, İTÜ, İzmir Yüksek Teknoloji Üniversitesi ve ODTÜ'nün Araştırma Üniversitesi olarak belirlendiğini duyurdu.


Yedek olarak ise Çukurova Üniversitesi, Ege Üniversitesi, Selçuk Üniversitesi, Uludağ Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi'nin belirlendiği açıklandı.


Aynı zamanda Erdoğan, "Her dönemde sözü edilmesine rağmen bir türlü arzu ettiğimiz seviyeye ulaşmayan üniversite - özel sektör işbirliği için de önemli adımlar atılıyor. YÖK'e iki yeni hedef açıklamak istiyorum. Öğretmen yetiştiren programlarının geliştirilmesi bunlardan ilki. Öğretmen kalitesi meselenin önemli boyutlarından biri. Müfredattan ders kitaplarına, yüksek öğretime geçişe kadar eğitim ve öğretimde çözmemiz gereken pek çok sorun bulunuyor. Türkiye'de her alanda çok büyük reformalara imza attık. İki alanda arzu ettiğimiz gelişmeyi sağlayamadık. Bunlar eğitim ve öğretimdir. Kültürdür." ifadelerini kullandı.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan seçtikleri 10 araştırma üniversitesini açıkladı.


Ankara ÜniversitesiBoğaziçi Üniversitesi, Erciyes Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Gebze Teknik Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, İzmir Yüksek Teknoloji Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi


Gazi Üniversitesi

Gazi Üniversitesi Ankara'nın merkezinde bulunan bir şehir üniversitesidir. Fakülte ve yüksekokulların yoğunluk gösterdiği merkez yerleşkesi dışında Beşevler, Emek, Maltepe, Gölbaşı, Çankaya, Ostim, Polatlı ve Kahramankazan'da da yerleşkeye sahip olan Gazi, eğitim ve öğretime verdiği önemi gözler önüne serer. Toplam 80530 öğrenci sayısı ve 3736 öğretim elemanı sayısı ile Gazi Üniversitesi öğrenci başına düşen öğretim elemanı sayısında dünya standartlarını yakalamış bir üniversitedir. Eğitimden, iletişime, güzel sanatlardan, mühendisliğe, spordan, ormancılığa, tıptan, eczacılığa, diş hekimliğinden edebiyata, iktisattan, bankacılığa kadar birçok alanda eğitim veren Gazi, Türkiye'nin en çok fakülte ve yüksekokula sahip üniversitesidir.


İzmir Yüksek Teknoloji Üniversitesi


2005 yılında kurulan Türk Patent Enstitüsü Bilgi ve Doküman Birimi ile 2008 yılında kurulan Endüstriyel İlişkiler Birimi kuruluş amaçlarına uygun olarak faaliyetlerine devam etmektedir.


/kaynak:Super Haber
Türkiye'deki araştırma üniversiteleri

DİĞER İÇERİKLERİMİZ
BOĞULMAYI ÖNLEYECEK
0 Yorum

    Yorum Yapın
    MUTLU MÜŞTERİLER
    TET Hukuk & Danışmanlık olarak Etkin Patent firmasıyla uzun süredir birlikte çalışmaktayız. Etkin Patent, talep ve fikirlere yaklaşım tarzı, farklı bakış açısı ve olumlu müşteri ilişkileriyle müşteri memnuniyetini daima ön planda tutmaktadır. Bu misyonla hareket eden Etkin Patent’in bugüne kadar gösterdiği başarılarının, ilerleyen zamanlarda da artarak devam edeceğine inancımız tam olup, Etkin Patent ailesine teşekkürlerimizi sunarız.


    E-Bülten